Sposoby na wybielanie zębów

Poszukując domowych metod wybielania zębów, można znaleźć mnóstwo różnych sposobów na uzyskanie jaśniejszych zębów. Metody te pomogą Ci nieco wybielić zęby, a co ważniejsze zadbać o zdrowie jamy ustnej. Warto się im nieco bliżej przyjrzeć również po profesjonalnym zabiegu wybielania, aby jak najdłużej cieszyć się uzyskanymi efektami.

Domowe metody wybielania zębów

Istnieje wiele domowych metod wybielania zębów. Obejmują one stosowanie past i żeli do zębów, a także wybielających pasków i nakładek. Pasty i żele wybielające działają poprzez usuwanie przebarwień powierzchniowych z zębów. Zazwyczaj zawierają środki ścierne, które pomagają usunąć plamy, a także związki wybielające, które mogą pomóc rozjaśnić zęby.

Paski i nakładki wybielające są ogólnie bardziej skuteczne niż pasty do zębów i żele, ponieważ są w stanie dotrzeć do głębszych przebarwień. Produkty te zazwyczaj zawierają nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, który wybiela zęby i pomaga w usuwaniu głęboko osadzonych przebarwień.

Alternatywą dla tych metod oraz profesjonalnych zabiegów stomatologicznych są naturalne sposoby wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że mogą okazać się od nich mniej skuteczne. Warto jednak rozważyć stosowanie domowych metod nie tylko w kontekście wybielania, ale również utrzymania bieli zębów po profesjonalnym zabiegu. Ponadto są świetnym rozwiązaniem, który może poprawić Twój uśmiech bez wydania dużych pieniędzy.

1. Płukanie olejem

Praktyka polega na płukaniu olejem jamy ustnej oraz przepuszczaniu go pomiędzy szczelinami zębowymi. Można używać dowolnego oleju – niektórzy używają oleju kokosowego, podczas gdy inni wolą olej sezamowy. Choć dowody naukowe co do samego wybielania są ograniczone to płukanie olejem może pomóc w usunięciu płytki nazębnej i bakterii, które wpływają na barwę szkliwa. Oleje są bogate w przeciwutleniacze, które mogą również promować zdrowie dziąseł.

Ze względu na posmak w ustach oraz właściwości prozdrowotne dla jamy ustnej polecamy użycie nierafinowanego oleju kokosowego. Wystarczy umieścić w ustach łyżeczkę oleju i płukać nim jamę ustną przed 10 minut. Po tym czasie należy wypluć olej i przepłukać jamę ustną wodą. Taki zabieg można wykonywać nawet 3 razy dziennie.

Według medycyny ajuwerdyjskiej metoda to pozwala również pozbyć się metali ciężkich oraz innych szkodliwych związków. Należy więc uważać, aby przypadkiem nie połknąć oleju podczas płukania.

2. Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest popularnym domowym środkiem do wybielania zębów. Niewielkie drobinki sody są delikatnym środkiem ściernym, który usuwa plamy i przebarwienia z powierzchni szkliwa.

Aby użyć sody oczyszczonej, zwilż szczoteczkę do zębów i zanurz ją w niewielkiej ilości sody oczyszczonej. Następnie myj zęby przez dwie minuty, po czym przepłucz usta wodą. Zabieg taki możesz wykonywać 1-2 razy w tygodniu.

Metody tej nie zaleca się stosować codziennie ze względu na możliwe ryzyko uszkodzenia szkliwa. Ponadto nie zaleca się jej osobom z wrażliwymi zębami. W takim przypadku należy wybrać inną, bardziej bezpieczną metodę.

3. Płukanie wodą utlenioną

Kolejnym popularnym domowym środkiem na rozjaśnienie zębów jest użycie nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Nadtlenek wodoru to naturalny środek wybielający, który może pomóc usunąć przebarwienia i przywrócić zębom ich naturalny kolor.

Najprostszy sposób stosowania polega na płukaniu ust wodą utlenioną o stężeniu 1.5 – 3% przed myciem zębów. Alternatywnie można dodać wodę utlenioną do pasty i myć nią zęby. Pamiętaj, aby po użyciu nadtlenku wodoru dokładnie wypłukać jamę ustną.

4. Jedz owoce i warzywa

Chrupiące owoce i warzywa mogą pomóc usunąć kamień nazębny oraz plamy z powierzchni, podczas gdy ciemniejsze owoce i warzywa zawierają antocyjany, które mogą zapobiegać powstawaniu przebarwień. Ponadto wiele owoców i warzyw ma wysoką zawartość wody, co pomaga utrzymać nawilżenie jamy ustnej. Spożywanie większej ilości owoców i warzyw nie zapewni efektów z dnia na dzień, ale jest to naturalny i skuteczny sposób na zapobieganie powstawaniu przebarwień.

Truskawki

Zawarty w truskawkach kwas jabłkowy może być pomocny w wybielaniu zębów poprzez usuwaniu gromadzącej się płytki nazębnej. Ponadto owoce te zawierają witaminę C, która, jak się uważa, zwiększa produkcję kolagenu i promuje zdrowe dziąsła. Wystarczy rozgnieść kilka truskawek na papkę, a następnie szorować nią zęby przez 2 minuty.

Ananas

Enzymy zawarte w ananasie mogą pomóc w usuwaniu przebarwień powierzchniowych. Aby skorzystać z tej metody, po prostu zjedz kilka plasterków świeżego ananasa powoli go przeżuwając lub umyj zęby świeżym sokiem ananasowym. Pamiętaj, aby później dobrze wypłukać jamę ustną, ponieważ kwasowość ananasa może powodować erozję szkliwa. Należy podkreślić, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku głębokich plam lub przebarwień.

5. Ogranicz spożycie cukru

Kiedy cukier wchodzi w interakcję z bakteriami w jamie ustnej, wytwarza kwasy, które mogą niszczyć szkliwo zębów, prowadząc do matowego, żółtego wyglądu. Aby Twoje zęby wyglądały jak najlepiej, ważne jest, aby ograniczyć spożycie słodkich pokarmów i napojów. Oprócz ograniczenia spożycia słodyczy możesz również zapobiegać próchnicy zębów, regularnie myjąc i nitkując zęby.

6. Jedź pokarmy bogate w wapń

Zanim przystąpisz do wybielania zębów, warto upewnić się, że Twoja dieta zawiera odpowiednią ilość wapnia. Produkty mleczne są oczywistym źródłem wapnia, ale istnieje również wiele innych alternatyw. Wapń można znaleźć między innymi w ciemnozielonych warzywach liściastych, migdałach i nasionach sezamu.

7. Ogranicz spożywanie produktów barwiących

Oprócz zwiększenia spożycia wapnia ważne jest, aby zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów i napojów barwiących. Kawa, herbata i czerwone wino mogą powodować przebarwienia zębów. Ograniczenie spożycia tych napojów lub użycie słomki może pomóc zminimalizować powstawanie przebarwień. Jeśli jednak potrzebujesz małej czarnej lub wina do kolacji, postaraj się w miarę szybko umyć zęby.

8. Nie lekceważ szczotkowania i nitkowania

Chociaż dostępnych jest wiele naturalnych sposobów na wybielanie zębów, nic nie zastąpi regularnego szczotkowania i nitkowania zębów. Te dwie proste czynności pomagają usunąć plamy z powierzchni i zapobiegać tworzeniu się nowych. Co więcej są one niezbędne do usuwania płytki nazębnej oraz zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

9. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy powstaje w wyniku fermentacji jabłek z pomocą bakterii i drożdży. Głównym składnikiem aktywnym octu jabłkowego jest kwas octowy. Kwasowy charakter stoi za skutecznością tej metody w wybielaniu zębów.

Ocet jabłkowy stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej może pomóc w usuwaniu przebarwień powierzchniowych z zębów. Może również pomóc w zabijaniu szkodliwych bakterii w jamie ustnej i promować zdrowie dziąseł.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy używać rozcieńczonego octu jabłkowego i unikać zbyt częstego używania, ponieważ kwasowość może prowadzić do erozji szkliwa oraz jego demineralizacji. Decydując się na stosowanie tej metody używaj octu jabłkowego w rozcieńczeniu 1/2 łyżeczki octu na szklankę wody.

10. Pocieranie zębów skórką owoców

Dla tych, którzy szukają naturalnego sposobu na wybielenie zębów, odpowiedzią mogą być owoce cytrusowe. Cytryny, pomarańcze i skórki od bananów zawierają kwas cytrynowy, który jest naturalnym środkiem wybielającym.

Aby skorzystać z tej metody, wystarczy pocierać zęby wewnętrzną częścią skórki przez dwie minuty. Na koniec wypłucz i umyj zęby, aby usunąć pozostały kwas cytrynowy z powierzchni zębów.

11. Węgiel aktywny

Węgiel aktywny to naturalny sposób na wybielanie zębów i usuwanie toksyn z jamy ustnej. Węgiel aktywowany wiąże się z mikroskopijnymi plamami na zębach, pomagając je usunąć. Ponadto pomaga usuwać płytkę nazębną i bakterie z zębów i dziąseł.

Aby użyć węgla aktywnego do wybielania zębów, zwilż szczoteczkę do zębów i zanurz ją w proszku. Delikatnie myj zęby przez dwie minuty, uważając, aby nie szorować zbyt mocno. Następnie wypłucz usta i umyj zęby pastą. Taki zabieg powtarzaj 1-2 razy w tygodniu. Należy pamiętać, że węgiel aktywowany może powodować tymczasowe przebarwienia zębów i dziąseł, dlatego należy dokładnie spłukać zęby po szczotkowaniu.

Jak zapobiegać przebarwieniom i żółknięciu zębów?

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec przebarwieniu i żółknięciu zębów.

  • Po pierwsze, należy unikać palenia i używania innych wyrobów tytoniowych.
  • Ponadto warto ograniczyć spożycie kawy, herbaty i czerwonego wina.
  • Należy również regularnie myć zęby, używając pasty do zębów.
  • Regularnie odwiedzać dentystę w celu profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz kontroli stanu uzębienia.

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, możesz zachować piękne białe zęby bez stosowania agresywnych środków do wybielania zębów. Jeśli jednak na takowe się zdecydujesz, warto rozważyć zapobieganie ponowym przebarwieniom korzystając z opisanych domowych sposobów wybielania.