Sposoby na ukąszenie komara

Swędzenie oraz stan zapalny wywołany ukąszeniem komara nie należy do przyjemnych. Istnieje jednak wiele prostych sposobów, aby skutecznie złagodzić swędzenie. Od przetarcia alkoholem, aż po nałożenie torebki z herbatą czy użycie ziół — poznaj 18 domowych sposobów na ukąszenia komarów.

Domowe sposoby na ukąszenie komara

Jeśli mieszkasz w okolicy z dużą ilością komarów, wiesz, jak denerwujące mogą być ich ukąszenia. Nie tylko swędzą i powodują dyskomfort, ale mogą również przenosić choroby. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ukąszenia komarów.

Jednym z popularnych lekarstw jest zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej i wody. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Możesz również spróbować nałożyć na miejsce ukąszenia niewielką ilość octu jabłkowego. Pomoże to zneutralizować ślinę owada i zmniejszyć podrażnienie. Do naturalnych sposobów na ukąszenie komara należą również produktu takie jak: alkohol, miód, płatki owsiane, herbata, bazylia, soda oczyszczona, ocet, tymianek, lód, a nawet czosnek.

1. Oczyść obszar alkoholem

Wcieranie alkoholu to świetny sposób na oczyszczenie obszaru ukąszenia i zapobieganie infekcji. Po prostu nałóż trochę alkoholu na wacik i wetrzyj w skórę. Uważaj jednak na ilość alkoholu, zbyt duża może podrażnić skórę.

2. Nałóż miód na ukąszenie

Miód jest naturalnym antybiotykiem i może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Nałóż niewielką ilość miodu na dotknięty obszar i odczekaj 10-15 minut przed zmyciem.

3. Kompres owsiany

Płatki owsiane mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc złagodzić swędzenie i suchość. Zalej płatki owsiane gorącą wodą, kiedy zmiękną zrób z nich pastę. Nałóż owsiankę na miejsce ukąszenia i pozostaw na 15 minut. Do pasty możesz dodać również nieco miodu.

4. Torebka zimnej herbaty

Kwas garbnikowy zawarty w herbacie może pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Po prostu umieść torebkę zimnej herbaty na dotkniętym obszarze na 10-15 minut. W tym przypadku świetnie sprawdzi się herbata zielona oraz czarna, które tak marginesie można również użyć jako naturalnego sposobu na opuchnięte oczy.

5. Nacieranie bazylią

Bazylia zawiera kamforę, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zrób pastę, mieszając ze sobą równe części liści bazylii i gorącej wody. Powstała mieszanką namocz ściereczkę, a następnie przyłóż do skóry. Jeśli masz świeże liście bazylii, możesz je drobno posiekać i wetrzeć w skórę bez podgrzewania w wodzie.

6. Użyj maści zawierających lidokainę lub benzokainę

Te miejscowe środki przeciwbólowe działają poprzez znieczulenie zakończeń nerwowych w skórze, co może pomóc złagodzić swędzenie. Pamiętaj, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, ponieważ mogą powodować podrażnienia, jeśli są używane zbyt często lub zbyt długo.

7. Nałóż aloes

Aloes ma zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i chłodzące, co czyni go idealnym środkiem do łagodzenia ukąszeń komarów. Po prostu odłam kawałek liścia aloesu i wetrzyj żel bezpośrednio w dotknięty obszar. Jeśli nie masz pod ręką aloesu możesz użyć drogeryjnego kosmetyku. Pamiętaj tylko, aby przeczytać etykietę, ponieważ niektóre produkty mogą zawierać dodatkowe składnik powodujące podrażnienia.

8. Zmielony czosnek

Czosnek ma zarówno właściwości antyseptyczne, jak i przeciwbólowe. Aby użyć czosnku jako środka domowego, zmiel jeden ząbek czosnku, a następnie dodaj taką samą ilość wazeliny bądź delikatnego balsamu. Po rozcieńczeniu nałóż go na obszar ukąszenia za pomocą wacika. Możesz poczuć pieczenie, które zniknie po kilku minutach. Jeśli wystąpi podrażnienie, natychmiast przerwij stosowanie.

9. Kruszony lód

Nałożenie pokruszonego lodu na ukąszenie komara może pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Po prostu zawiń trochę lodu w papierowy ręcznik lub szmatkę i trzymaj go przy miejscu ugryzienia przez kilka minut na raz. Powtórz w razie potrzeby.

10. Ciepło

Podobnie jak lód, nagrzewanie miejsca ukąszenia może również pomóc zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Ciepło zwiększy również przepływ krwi tkanek skóry, co może przyśpieszyć proces gojenia. Aby skorzystać z tej metody najprościej namoczyć szmatkę w gorącej wodzie (uważając, aby się nie poparzyć). Następnie przyłóż szmatkę do miejsca ukąszenia komara i trzymaj przez 10 minut.

11. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, dzięki czemu idealnie nadaje się do leczenia ukąszeń komarów. Wymieszaj równe części sody oczyszczonej i wody tworząc pastę, a następnie nałóż na ugryzienie i pozostaw na 10-15 minut.

12. Ocet

Ocet to kolejny naturalny środek przeciwzapalny, który można stosować w leczeniu ukąszeń komarów. Ocet może również pomóc złagodzić swędzenie spowodowane ukąszeniami owadów. Namocz wacik w occie i przyłóż go bezpośrednio do skóry na 10-15 minut. Możesz również zrobić kompres z octu, mieszając go z wodą w stosunku 1:2. Zanurz czystą szmatkę w roztworze i nakładaj ją na dotknięty obszar na 10-15 minut co najmniej raz na godzinę, aż swędzenie ustąpi.

13. Tymianek

Tymianek to zioło, które zawiera tymol, środek antyseptyczny i przeciwzapalny, który pomaga łagodzić ukąszenia komarów. Aby użyć, wystarczy wymieszać równe części tymianku i wody, aby uzyskać pastę. Pastę nałóż na ugryzienie i pozostaw na 15-20 minut przed spłukaniem ciepłą wodą.

14. Olejek miętowy

Olejek miętowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu idealnie nadaje się do łagodzenia swędzenia po ukąszeniu komara. Wymieszaj kilka kropli olejku miętowego z 20 ml oleju nośnikowego (kokosowy, oliwa, jojoba), a następnie nanieś miksturę na skórę za pomocą wacika.

15. Kompres z melisy

Melisa to kolejny ziołowy lek, który można stosować w leczeniu ukąszeń komarów. Zioło to zawiera taninę (znajdująca się również w zielonej i czarnej herbacie) posiadającą właściwości ściągające. Do drobno posiekaj melisy dodaj nieco wody, a następnie nałóż na miejsce ukąszenia. Inną formą stosowania tej metody jest nałożenie suchych liści melisy, a następnie przyłożenie ciepłego kompresu, owijając skórę ręcznikiem nasączonym ciepłą wodą.

16. Oczar wirginijski

Oczar wirginijski jest popularnym domowym lekarstwem na różne problemy skórne, w tym ukąszenia komarów. To ściągające zioło może pomóc złagodzić swędzenie i zmniejszyć stan zapalny. Aby użyć, nałóż oczar bezpośrednio na ukąszenie za pomocą bawełnianego wacika lub czystej szmatki

17. Arnika

Arnika może pomóc złagodzić swędzenie, zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć czas gojenia, przy stosowaniu miejscowym. Arnika zazwyczaj występuje w postaci gotowego żelu bądź kremu.

18. Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa to kolejny chętnie wybierany domowy środek na ukąszenia komarów. Ta ziołowa herbata zawiera związki, które mogą przyspieszyć czas gojenia, jednocześnie zmniejszając obrzęki i podrażnienia. Torebkę herbaty zalej wodą, a następnie wstaw do lodówki na 30 minut. Po wyjęciu odciśnij wodę i przyłóż w miejsce ukąszenia. Trzymaj przez 10 minut po czym możesz ponownie wstawić torebkę z herbatą do schłodzenia do lodówki.

Podsumowanie

Istnieje wiele domowych środków, które mogą przynieść ulgę od ukąszeń komarów od czyszczenie okolicy alkoholem po stosowanie miodu, kompresu z płatkami owsianymi, używanie torebek z zimną herbatą, nacierania bazylią czy przyjmowanie dostępnych leków bez recepty. Eksperymentuj z różnymi metodami, aby sprawdzić co działa najlepiej.