Domowe sposoby na pchły u psa

Pchły żerują na skórze i sierści żywiąc się krwią zwierząt i ludzi. Z łatwością przenoszą się przez kontakt psa z innym zwierzęciem, a następnie zamieszkują jego otoczenie. Ugryzienie pchły wiąże się ze znacznym dyskomfortem powodującym swędzenie, podrażnienie a nawet alergię. Istnieje jednak wiele domowych sposobów na pchły u psa, które pomogą Ci się ich pozbyć.

Skuteczne domowe sposoby na pchły u psa

Pchły są częstym problemem psów, a ich pozbycie się może być naprawdę uporczywym zadaniem. Do popularnych domowych metod na pchły u psa należą między innymi: kąpiel z użyciem szamponu przeciw pchłom, użycie octu, drożdży, ziemii okrzemkowej, soli, sody oczyszczone, torebki z herbatą, aloesu oraz oczywiście dokładne posprzątanie miejsc, w których pies spędza najwięcej czasu.

1. Szampon przeciw pchłom

Najpopularniejszym sposobem na pchły u psa jest kąpiel z użyciem specjalnego szamponu zwalczającego pasożyty. Szampony te zazwyczaj zawierają naturalne składniki, które są bezpieczne dla psów i skutecznie zabijają pchły.

Używając szamponu przeciw pchłom, należy dokładnie przestrzegać wskazówek na opakowaniu. Wiele z tych produktów należy przykładowo pozostawić na skórze psa przez określony czas, aby były skuteczne.

2. Ocet jabłkowy

Jednym z często stosowanych naturalnych środków zaradczych jest ocet jabłkowy. Wykazano, że ten rodzaj octu zmniejsza stan zapalny i swędzenie, dzięki czemu świetnie łagodzi skutki ugryzienia przez pchły u psów z alergią.

Ponadto ocet jabłkowy może pomóc w odstraszaniu pcheł i zmniejsza prawdopodobieństwo ich zamieszkania na skórze i w sierści pupila. Rozcieńcz ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1, a następnie nasącz wacik miksturą i przecieraj skórę psa.

3. Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa to naturalny produkt, który można wykorzystać do zabijania pcheł. Kiedy ziemia okrzemkowa wchodzi w kontakt z pchłami, przebija ich egzoszkielet, powodując odwodnienie i śmierć. Ziemię okrzemkową rozsyp w miejscu, w którym przebywa pies – legowisko, kanapa, buda, kojec.

4. Drożdże piwne

Drożdże używane są głównie do wypieków oraz fermentacji alkoholowej. Znajdują się one jednak również w karmie dla psów, wzbogacając dietę czworonoga o witaminy z grupy B i beta-glukany. Drożdże piwne dodane do karmy Twojego psa mogą również pomóc w powstrzymaniu pcheł. Forma stosowania oraz ilość zależy od wagi pupila, przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się z weterynarzem.

5. Odkurz mieszkanie

Pamiętaj, aby odkurzyć wszystkie dywany, meble tapicerowane oraz pęknięcia i szczeliny w podłodze. Podczas odkurzania używaj odkurzacza o dużej mocy ssania. Pomoże to usunąć wszelkie pchły i jaja, które mogą być obecne. Po odkurzeniu wyrzuć worek do szczelnie zamkniętego kosza na śmieci.

6. Umyj podłogi wodą z octem

Po odkurzaniu i wstępnym wytępieniu populacji pcheł umyj podłogi wodą z dodatkiem octu. Ocet jest naturalnym środkiem odstraszającym pchły i pomaga chronić Twój dom przed tymi szkodnikami.

Aby przygotować miksturę, po prostu wymieszaj jedną część octu z dwoma częściami wody. Umyj podłogi zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których Twój pies spędza najwięcej czasu.

7. Wypierz legowisko psa

Jeśli Twój pies ma pchły, ważne jest regularne czyszczenie jego legowiska. Pchły mogą składać jaja w posłaniu, które po wykluciu ponownie zainfekują psa. Wraz z legowiskiem wyprać należy również kocyki, poduszki oraz materiałowe zabawki. Po praniu można je spryskać środkiem odstraszającym pchły.

8. Regularnie czesz sierść psa

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania pchłom jest regularne czesanie psa gęstym grzebieniem. Pomoże to usunąć pchły oraz jaja, które mogą znajdować się w sierści Twojego zwierzaka. Ponadto pielęgnacja pomoże rozprowadzić naturalne olejki na sierści psa, co może pomóc w odstraszaniu pcheł. Pamiętaj, aby dokładnie wyczesać sierść, zwracając szczególną uwagę na okolice szyi, ogona i nóg.

9. Sól

Użycie soli kuchennej to kolejny domowy sposób, które pomoże pozbyć się pcheł. Pchły są wrażliwe na suche środowisko, kontakt z solą wysusza pchły oraz prowadzi do ich unicestwienia.

Sól rozsyp w pobliżu miejsca odpoczynku psa, na dywanach oraz innych miejscach gdzie pojawiają się pchły. Pozostaw na kilka godzin, a następnie sprzątnij sól wraz z pchłami za pomocą odkurzacza.

Sposoby na złagodzenia objawów ugryzienia przez pchły

Ugryzienie pcheł potrafi być bardzo uporczywe. Poza metodami, które pomagają pobyć się tych szkodników możesz użyć również naturalnych sposobów, które zładzą skutki ugryzienia. Pomogą zmniejszyć swędzenie oraz złagodzić obrzęk.

10. Soda

Soda oczyszczona jest skutecznym środkiem na złagodzenie obrzęku i dyskomfortu po ugryzieniu przez pchły zarówno u psów jak i u ludzi.

Zmieszaj łyżeczkę sody z odrobiną wody, aby powstawała pasta. Następnie nałóż pastę na skórę psa i pozostaw na 10 minut. Na koniec umyj psa z użyciem szamponu, aby pozbyć się resztek sody. Pamiętaj, aby unikać nakładania pasty w pobliżu oczu, nosa oraz ust psa.

11. Torebka herbaty

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na złagodzenie swędzenia i stanów zapalnych związanych z ukąszeniami pcheł, możesz spróbować użyć torebki herbaty. Taniny zawarte w herbacie pomogą ukoić skórę i zmniejszyć obrzęk.

Po prostu nałóż mokrą torebkę herbaty na dotknięty obszar i pozostaw na kilka minut. Alternatywnie możesz naparem spryskać skórę psa lub zrobić kompres z naparu namaczając kawałek tkaniny w naparze.

12. Czosnek

Często polecanym środkiem zapobiegającym atakowi pcheł jest czosnek. Według wielu właścicieli czworonogów przyprawa ta skutecznie chroni przez pchłami, kleszczami, a także wzmacnia odporność. Z drugiej jednak strony wielu weterynarzy przed nim przestrzega, bowiem podawany w zbyt dużych dawkach może być trujący.

Jeśli zdecydujesz się na tą metodę, podawaj psu nie więcej niż ząbek czosnku na każde 10 kg masy co 2 dni. Kolejną opcją jest podawaniu pupilowi suplementów zawierających czosnek zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj zawierają one również dodatkowe składniki, takiej jak witaminy, aminokwasy oraz wyciągi roślinne.

13. Bazylia

Bazylia to kolejny popularny środek domowy do łagodzenia objawów ukąszeń przez pchły. Wystarczy zmiażdżyć kilka liści bazylii i nałożyć je na dotknięty obszar. Możesz także spróbować ugotować garść liści bazylii w wodzie, a następnie nałożyć powstałą mieszankę na skórę w formie kompresu.

14. Aloes

Aloe vera to kolejny popularny naturalny środek na ukąszenia pcheł. Po prostu nałóż niewielką ilość żelu aloesowego na dotknięty obszar i pozostaw na kilka minut przed spłukaniem. Aloes nawilża skórę, a do tego złagodzi swędzenie i obrzęk po ukąszeniach szkodników.

15. Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, dzięki czemu jest doskonałym domowym preparatem na łagodzenie skutków ukąszenia pcheł. Dodaj kilka kropli olejku do szamponu, którego używasz do kąpieli swojego pupila.

Zapachy, które odstraszą pchły od Twojego psa

Kiedy pozbędziesz się pcheł warto zabezpieczyć dom przed kolejnym atakiem. Wystarczy spacer w parku czy zabawa z innymi zwierzakami, aby Twój pupil ponownie przyprowadził do domu pchły.

1. Olejek Neem

Olejek Neem (pozyskiwany z miodly indyjskiej) posiada właściwości odstraszające pchły oraz kleszcze. Środek ten można dodać do szamponu lub stosować punktowo na skórę psa po rozcieńczeniu z olejem nośnikowym. W drugiej wersji do łyżki oliwy z oliwek dodaj 1-2 krople olejku Neem, a następnie nanieś miksturę na skórę pupila.

2. Trociny cedrowe

Cedr jest silnym naturalnym środkiem odstraszającym pchły. Rozsyp trociny cedrowe na posłaniu psa oraz w miejscach gdzie najczęściej przebywa.

3. Piołun

Piołun to zioło używane od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze. Po zmieszaniu z wodą tworzy silny środek odstraszający, który może trzymać pchły z dala od twojego psa.

Garść piołunu zalej wrzątkiem i parz przez około 10-15 minut. Po ostygnięciu spryskaj naparem ulubione miejsca Twojego psa. Możesz również posadzić roślinę w ogródku lub w doniczce stawiając ją wewnątrz mieszkania.

4. Goździki

Olejki zawarte w goździkach skutecznie odstraszają nie tylko pchły, ale również komary, kleszcze oraz meszki. Aby użyć tej metody rozgnieć goździki, wrzuć do materiałowego woreczka i umieść w pobliżu legowiska psa.

Jak pozbyć się pcheł z budy psa

Do pozbycia się pcheł z budy można użyć tych samych środków, które używa się w domu.

  • Najlepszym sposobem na pozbycie się pcheł z psiej budy jest regularne odkurzanie i stosowanie środków odstraszających pchły.
  • Należy również regularnie prać posłanie i koce w gorącej wodzie, aby zabić pchły, które mogą się tam ukrywać.
  • Wreszcie, regularne czyszczenie i konserwacja psiej budy pomoże stworzyć środowisko mniej atrakcyjne dla pcheł.
  • Wkoło budy posadź piołun oraz obsyp ją ziemią okrzemkową.

Podejmując te kroki, możesz pomóc utrzymać psią budę wolną od pcheł.