domowe sposoby na pluskwy

Pluskwy to małe, pasożytnicze owady, które chętnie żyją w ciepłym, domowym środowisku. Ich ukąszenie może być bolesne i powodować swędzenie. Ponadto sama świadomość ich obecności prowadzi do dyskomfortu psychicznego utrudniając zasypianie. Zanim jednak sięgniesz po agresywne środki chemiczne, sprawdź opisane w artykule domowe metody na pluskwy. Kiedy uda Ci się ich już pozbyć, koniecznie sięgnij po naturalne zapachy odstraszające pluskwy, które uchronią Twój dom przed ponowną inwazja szkodników.

Skąd się biorą pluskwy i jak wyglądają?

Pluskwy to małe, pasożytnicze owady, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Ugryzienie powoduje swędzenie oraz podrażnienie, jednak aktualnie nie stwierdzono jednoznacznie, czy pluskwy przenoszą choroby na ludzi. Pasożyty te są najbardziej aktywne w nocy, chowając się najcześciej w materacach, sprężynach, ramach łóżek, zagłówkach i innych meblach. Można znaleźć je również znaleźć w pęknięciach i szczelinach w ścianach, podłogach i listwach przypodłogowych.

Pluskwy mają kolor od jasnożółtego do głębokiej czerwieni i są wielkości nasion jabłka. Dorosłe pluskwy mają płaskie ciała pozbawione skrzydeł. Nimfy (młode pluskwy) są mniejsze i przezroczyste. Żywotność pluskwy wynosi około 10 miesięcy, w tym czasie może łączyć się w pary i wydać do pięciu pokoleń potomstwa, łącznie składając w ciagu życia nawet 200 – 500 jaj. Dorosłe osobniki w stanie hibernacji mogą przeżyć nawet 550 dni.

Domowe sposoby na pluskwy

Pozbycie się pluskiew może być sporym wyzwaniem. Ważne jest jednak, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Szkodniki te mogą powodować wiele problemów, jeśli na dobre się zadomowią. Poniżej znajdziesz 10 domowych sposób na pluskwy, które pomogą Ci się ich pozbyć.

1. Zlokalizuj problem

Pierwszym krokiem w pozbyciu się pluskiew jest zlokalizowanie problemu. Dokładnie sprawdź wszystkie pokoje w domu, zwracając szczególną uwagę na meble, materace i inne miejsca, w których mogą się ukrywać pluskwy. Jeśli znajdziesz dowody na obecność pluskiew (np. jaja, larwy lub osobniki dorosłe), podejmij natychmiastowe działania, aby się ich pozbyć.

Podczas lokalizowania pluskiew zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca, w tym:

  • gniazdka elektryczne,
  • oprawki zdjęć i obrazów,
  • za lustrami,
  • listwy przypodłogowe
  • maskownice futryn drzwiowych, lamp i półek,
  • karnisze,
  • szczeliny i szpary w ścianach, boazerii, tapecie,
  • pod guzikami tapicerki,
  • ramę łóżka oraz na łączenia.

2. Odkurzanie

Kolejnym krokiem w pozbyciu się pluskiew jest dokładne odkurzenie wszystkich szczelin i zakamarków. Pamiętaj, aby dostać się do wszystkich pęknięć i szczelin, w których mogą się ukrywać pluskwy. Odkurzanie pozwoli na wstępne wytępienie populacji pluskiew i jaj przez nie złożonych. Po dokładnym odkurzeniu natychmiast wyrzuć worek z odkurzacza do zewnętrznego śmietnika.

3. Wypierz ubrania i pościel

Jeśli masz do czynienia z plagą pluskiew, kolejną czynnością, którą należy zrobić jest wypranie wszystkich ubrań i pościeli w gorącej wodzie. Pomoże to zabić pluskwy oraz jaja, które mogą się na nich znajdować. Temperatura wody podczas prania powinna wynosić powyżej 45 stopni Celsjusza.

Dobrym pomysłem jest również suszenie ubrań i pościeli w suszarce automatycznej z możliwie najwyższą temperaturą. Prawdopodobnie nie zdołasz wyprać wszystkiego za jednym razem, dlatego spakuje ubrania w worki i wystaw na zewnątrz, gdzie będą czekały na swoją kolejkę.

4. Użyj parownicy

Kolejnym domowym sposobem na pluskwy jest użycie parownicy. Gorąca para wodna pomoże zneutralizować dorosłe osobniki oraz złożone przez nie jaja. Parownica świetnie sprawdzi się po odkurzaniu, zabijając pluskwy, które schowały się w trudno dostępnych dla odkurzacza zakamarkach. Pamiętaj, aby celować we wszystkie obszary, w których mogą się ukrywać pluskwy, w tym materace, sprężyny, ramy łóżek, zagłówki i inne meble.

5. Obwlecz materac pokrowcem przeciw pluskwom

Po ściągnięciu pościeli, odkurzeniu oraz potraktowaniu materaca parownicą warto zabezpieczyć go specjalnym pokrowcem odpornym na pluskwy. Pomoże to zapobiec przedostawaniu się pluskiew na materac i gryzieniu cię podczas snu. Pokrowce tego typu najczęściej zabezpieczają również przed roztoczami co jest dodatkowym atutem wpływającym na higienę snu.

6. Zamrażarka

Sposób z zamrażarką przyda się w przypadku rzeczy, których nie można poddawać działaniu wysokiej temperatury (pranie, wyparzanie, parownica). Pluskwy giną w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza. Spakuj wszystkie rzeczy do worka i szczelnie zamknij. Następnie włóż worek do zamrażalki na minimum 10-12 godzin.

7. Izopropanol

Izopropanol, znany również jako alkohol do nacierania, jest powszechnym produktem gospodarstwa domowego, który może być używany do zabijania pluskiew. Alkohol w kontakcie z pasożytami powoduje uszkodzenie egzoszkieletu, odwodnienie, a ostatecznie śmierć szkodników. Izopropanol jest również skuteczny w naturalizacji jaj, więc może pomóc w zapobieganiu nowym inwazjom.

Nalej alkohol do buteleczki z atomizerem i rozpyl na łóżko, materac oraz wszelkie zakamarki, w których ukrywają się pluskwy. Następnie przewietrz pomieszczenie, aby pozbyć się zapachu alkoholu.

8. Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa (diatomit) charakteryzuje się mikroskopijnymi ostrymi krawędziami, które uszkadzają egzoszkielet pluskiew oraz wiążą cząsteczki wody prowadząc do śmierci pasożytów. Rozsyp cienką warstwę ziemi okrzemkowej wkoło łóżka oraz innych miejscach bytowania pluskiew.

9. Uszczelnij szczeliny w domu

Pluskwy mogą dostać się do domu przez pęknięcia i szczeliny w ścianach i podłogach. Aby zapobiec ich przedostawaniu się, uszczelnij wszelkie widoczne pęknięcia lub szczeliny. Ta metoda pomoże Cie uchronić dom również przed mrówkami oraz innymi nieproszonymi gośćmi.

10. Liście fasoli

Choć może to wydawać się dziwne, liście fasoli również mogą pomóc wytępić pluskwy. Powierzchnia liści pokryta jest drobnymi włoskami, kiedy pluskwa na nie wejdzie ugrzęźnie na dobre. Liście rozłóż wieczorem, a rano wyrzuć wraz z pasożytami.

Jakie zapachy odstraszają pluskwy?

Istnieje wiele naturalnych środków zapachowych, które pomogą Ci odstraszyć pluskwy przed ponownym atakiem. Warto z nich skorzystać, kiedy już opanujesz inwazję pasożytów.

  • Goździki: olejek zawarty w goździkach jest naturalnym środkiem odstraszającym pluskwy. Aby go użyć, dodaj kilka kropli olejku goździkowego do butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą i spryskaj nim pościel i meble.
  • Kurkuma: aktywnym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która okazuje się skuteczna w odstraszaniu pluskiew. Możesz rozsypać sproszkowaną kurkumę wokół łóżka i mebli, aby odstraszyć owady.
  • Ocet: naturalny środek owadobójczy, który można wykorzystać do pozbycia się pluskiew. Po prostu wymieszaj równe części białego octu i wody w butelce ze spryskiwaczem i nałóż go na miejsca, w których widzisz pluskwy.
  • Nafta: „babciny” preparat, które pomoże odstraszyć pasożyty. Obecnie nie jest tak powszechnie stosowana jak inne odstraszacze, jednak nadal jest to skuteczna metoda.
  • Olejek eukaliptusowy: naturalnym środkiem odstraszającym pluskwy. Aby go użyć, dodaj kilka kropli olejku eukaliptusowego do butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą i spryskaj nim pościel i meble.
  • Liście orzecha włoskiego: aktywnym składnikiem liści orzecha włoskiego jest juglon, który jest skuteczny w odstraszaniu pluskiew. Możesz zmielić trochę liści orzecha włoskiego i rozłożyć je na łóżku i meblach, aby odstraszyć owady.
  • Olejek lawendowy: olejek lawendowy to kolejny naturalny środek owadobójczy, który można wykorzystać do odstraszenia pluskiew. Ponadto dowiedziono, że rozpylenie w sypialni olejku lawendowego posiada działanie uspokajające i usypiające, promując zdrowy sen.

Co zrobić, kiedy domowe metody zawiodą?

Jeśli masz do czynienia z poważną inwazją, najlepiej zatrudnić profesjonalistę. Firmy zajmujące się zwalczaniem szkodników mają niezbędne doświadczenie i wiedzę, aby szybko i skutecznie pozbyć się pluskiew. W niektórych przypadkach mogą użyć pestycydów, aby pozbyć się pluskiew. Jeśli rozważasz tę opcję, koniecznie zapytaj o potencjalne skutki uboczne pestycydów, zanim zastosujesz je w domu.