Domowe sposoby na muszki owocówki

Jeśli kiedykolwiek miałaś problem z muszkami owocówkami, wiesz, jak bardzo mogą być denerwujące. Są nie tylko uciążliwe, ale także mogą być trudne do pozbycia się. Te nieznośne owady przyciąga słodycz owoców i warzyw, dlatego tak często trafiają do naszych domów. Ale nie ma powodu do paniki! Istnieje wiele domowych sposobów na muszki owocówki, które pomogą Ci się ich pozbyć.

Muszki owocówki w domu – co je przyciąga?

Dla wielu z nas muszki owocowe są nieznośnym, ale przemijającym utrapieniem. Możemy je dostrzec unoszące się w pobliżu dojrzałych owoców lub roślin doniczkowym. Najczęściej jednak w końcu znikają tak tajemniczo, jak się pojawiły.

Jednak dla niektórych właścicieli domów muszki owocowe mogą stać się uporczywym problemem. Jeśli masz do czynienia z plagą muszek owocowych, możesz się zastanawiać, skąd się wzięły i co je przyciąga. Muszki owocówki przyciągają pokarmy bogate w cukier i drożdże. Obejmuje to przejrzałe owoce, rozlane piwo lub wino, a nawet gnijące śmieci.

Po znalezieniu źródła pożywienia składają w pobliżu jaja. Larwy wylęgają się i żywią się tym samym rodzajem pokarmu, który przyciągał dorosłe osobniki. W miarę dojrzewania rozwijają się w muszki owocówki, a cykl zaczyna się od nowa.

Domowe sposoby na muszki owocowe

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pozbyć się muszek owocowych. Zacznij od usunięcia potencjalnych źródeł żywności z domu. Oznacza to trzymanie dojrzałych owoców w lodówce, natychmiastowe wycieranie rozlanych płynów i regularne wynoszenie śmieci. Możesz także spróbować zastawić pułapki z octu lub cukru aby złapać dorosłe osobniki. Wreszcie, jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz skontaktować się ze specjalistą od zwalczania insektów, aby uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu.

1. Dokładne sprzątanie kuchni

Pierwszym krokiem jaki należy podjąć jest dokładne posprzątanie kuchni. Muszki owocówki przyciągają brudne powierzchnie i kubły na śmieci, więc utrzymywanie kuchni w czystości może przyczynić się do zmniejszenia ich populacji.

Jeśli nie przeszkadza Ci woń octu możesz przygotować do czyszczenia roztwór wody z octem. Połącz obie substancje w równych proporcjach i przelej do rozpylacza, a następnie przecieraj miksturą blaty i wszelkie zakamarki w Twojej kuchni. Ocet jest skutecznym środkiem dezynfekującym i zabija larwy muszek owocowych. Na koniec upewnij się, że Twoja kuchnia jest czysta i wolna od resztek jedzenia, ponieważ to przede wszystkim przyciąga muszki owocowe.

2. Odkurzacz

Po prostu umieść odkurzacz nad obszarem obleganym przez muszki i włącz go. Ssanie przyciągnie muszki owocowe i wciągnie je do komory, gdzie zostaną uwięzione. Sposób ten jest świetny na wstępne przerzedzenie plagi muszek.Tylko pamiętaj, aby pozbyć się worka z odkurzacza, aby muszki nie wróciły z powrotem do Twojego domu.

3. Suszarka

Kolejnym sposobem na muszki owocówki jest użycie suszarki do włosów. Po prostu włącz suszarkę i trzymaj ją blisko obszaru, w którym gromadzą się muszki owocowe. Gorące powietrze zabije muszki owocowe i złożone przez nie jaja. Następnie wystarczy przetrzeć dany obszar szmatką i gotowe.

4. Słodka pułapka na muszki owocowe

Jedną z popularnych technik jest zrobienie domowej pułapki na muszki owocówki. Słodycz przyciąga owady, a więc można wykorzystać to, aby się ich pozbyć. Do miski lub innego naczynia nalej wody, a następnie wrzuć kawałki przejrzałych owoców, miód czy nawet cukier.

Do wody możesz dodać nieco mydła. Mydło przełamuje napięcie powierzchniowe płynu, powodując, że muszki owocowe utoną. Postaw naczynie na blacie kuchennym i po kilku godzinach wylej jego zawartość. W razie potrzeby możesz nastawić kolejną pułapkę.

5. Ocet i płyn do mycia naczyń

Jeśli masz do czynienia z plagą muszek owocowych, nie musisz sięgać po toksyczne pestycydy. Prosta mieszanka octu i płynu do mycia naczyń to wszystko, czego potrzebujesz, aby pozbyć się tych nieznośnych szkodników.

Aby zrobić własną pułapkę na muchy owocowe, po prostu napełnij miskę równymi częściami octu i płynu do mycia naczyń. Następnie dodaj do mieszanki jedną lub dwie krople barwnika spożywczego, aby przyciągnąć muchy.

Umieść miskę w miejscu, obleganym przez muszki owocówki i poczekaj, aż złapią przynętę. Płyn do mycia naczyń przełamie napięcie powierzchniowe octu, powodując utonięcie owadów.

6. Pułapka z wina

Wino również można wykorzystać do przygotowania pułapki. W najprostszej wersji postaw otwartą butelkę z resztką wina na dnie. Alternatywnie możesz przelać nieco wina do miseczki lub słoika. Ta metoda jest tania, łatwa i skuteczna, co czyni ją jednym z najlepszych domowych sposobów zwalczania muszek owocowych.

7. Świeca zapachowa

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się muszek owocowych bez użycia ostrych środków chemicznych, możesz spróbować użyć świecy zapachowej. Silny zapach świecy pomoże zamaskować zapach owoców, czyniąc go mniej atrakcyjnym dla muszek.

Ponadto ciepło świecy pomoże zabić obecne jaja lub larwy. Aby skorzystać z tej metody, po prostu zapal świecę zapachową i umieść ją w pobliżu miski z owocami. Warto wybrać świecę, która posiada zapach odstraszający muszki owocówki, przykładowo mentol lub lawenda.

8. Posadź bazylię lub miętę

Bazylia i mięta należą do roślin, których zapach odstrasza muszki owocówki. Ponadto silny zapach tych ziół pomoże zamaskować zapach dojrzałych owoców, czyniąc je mniej atrakcyjnymi dla muszek owocowych. Dodatkową zaletą tej metody jest stały dostęp do ziół, które możesz wykorzystać do przygotowywania swoich dań.

9. Lepiki

Kolejną opcją jest zakup lepików na muchy owocowe w lokalnym sklepie. Pułapki te zwykle zawierają lepką substancję, która zwabia muszki owocowe i łapie je. Koszt drogeryjnych lepików to około 10 złotych za sztukę.

10. Aerozole owadobójcze

Ten rodzaj produktu zawiera chemikalia, które w kontakcie z nim zabijają muszki owocowe. Po prostu spryskaj obwód domu i upewnij się, że drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Możesz również rozważyć umieszczenie pułapek w kuchni lub w innych miejscach, w których często występują muszki owocowe

Przed użyciem dokładnie zapoznaj się z informacjami użytkowania. Aerozole zawierają chemikalia, które mogą być szkodliwe i toksyczne w kontakcie z drogami oddechowymi i skórą. Należy również pochować żywność oraz produkty użycia codziennego takie jak ubrania, ściereczki czy ręczniki.

Jak zapobiegać inwazji muszek owocówek?

Inwazja muszek owocówek jest uciążliwą, dlatego zamiast zwalczać problem najłatwiej po prostu mu zapobiegać. Oto kilka, wskazówek, które Ci w tym pomogą.

1. Utrzymuj kuchnię w czystości

Pamiętaj, aby regularnie wycierać blaty i urządzenia (w tym wnętrze lodówki). Muszki przyciągają resztki jedzenia, więc im czystsza jest Twoja kuchnia, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że odwiedzą Cię niespodziewani goście.

2. Sprzątaj odrazu po jedzeniu

Nie zostawiaj brudnych naczyń w zlewie lub na blacie. Śmieci przyciągają owady, więc wyrzucaj je do kosza natychmiast po zakończeniu posiłku. Wydaje się to proste, jednak w zabieganym świecie często zostawiamy sprzątanie na później.

3. Pozbądź się wilgoci

Wilgotne środowisko to świetnie miejsce do rozwoju muszek owocówek. Dlatego ważne jest, aby Twoja kuchnia była sucha. Upewnij się, że pod zlewem nie ma nieszczelnych rur. Sprawdź również czy blaty nie zatrzymują wody z kondensacji.

4. Wymień glebę roślin doniczkowych

Jeśli masz rośliny doniczkowe w domu, pamiętaj o wymianie gleby co kilka miesięcy. Stara gleba może zacząć gnić i przyciągać muszki owocówki szukające miejsca do złożenia jaj.

5. Dokładnie myj owoce

Muszki składają jaja na skórce owoców i warzyw, dlatego ważne jest, aby dobrze je umyć przed zjedzeniem. Pomoże to usunąć wszelkie jaja, które mogą być na nich obecne. Ponadto warzywa i owoce należy myć zaraz po ich przyniesieniu z zakupów.

Jeśli zauważysz, że często masz do czynienia z plagami muszek owocowych, dobrym pomysłem będzie trzymanie owoców w lodówce.

6. Zakręcaj słoiki z dżemami i innymi słodkimi produktami

Muszki owocówki przyciąga słodycz owoców i warzyw, ale mogą też przyciągać inne słodkości, takie jak dżemy i miód. Aby zapobiec pladze muszek zawsze mocno dokręcaj wieczka słoików, natychmiast po skończonym posiłku.

7. Regularnie wyrzucaj śmieci

Muszki owocówki przyciąga gnijące jedzenie, dlatego ważne jest, aby regularnie wyrzucać śmieci. Pomoże to utrzymać ich populację pod kontrolą i uniemożliwi ich rozmnażanie się w twoim domu.