Domowe sposoby na mrówki

Mrówki w domu to problem, który potrafi być naprawdę uporczywy. Najczęściej atakują kuchnię, w której znajdują resztki żywności lub łazienkę, do której przyciąga je wilgoć. Jak pozbyć się mrówek z domu bez stosowania środków owadobójczych? Spróbuj domowych metod na mrówki – w artykule przedstawiliśmy 12 skutecznych i naturalnych sposobów.

Domowe sposoby na mrówki

Jeśli Twój dom zaatakowały mrówki, istnieje wiele prostych domowych sposobów, których możesz spróbować aby się ich pozbyć. Dzięki nim skutecznie zneutralizujesz lub odstraszysz owady, zniechęcając do zamieszkiwania Twojego domu.

1. Sok z cytryny i woda

Popularnym sposobem jest spryskanie miejsc zaatakowanych przez mrówki roztworem ze szklanki wody i soku z jednej cytryny. Kwas z soku z cytryny odstraszy mrówki, a woda rozrzedzi sok, tak, aby nie uszkodzić spryskiwanych powierzchni.

2. Woda z czosnkiem

Mrówki są jednymi z najczęstszych szkodników domowych i mogą być trudne do pozbycia się. Jednym z naturalnych sposobów odstraszenia mrówek jest przygotowanie roztworu wody, czosnku i pokrzywy. Pokrzywy wytwarzają substancję chemiczną, która jest toksyczna dla mrówek, a czosnek wydziela silny zapach, który pomaga je odstraszyć.

Do litra wody wrzuć garść pokrzywy i kilka ząbków czosnku. Postaw w nasłonecznionym miejscu na 24-48 godzin, po czym przelej do spryskiwacza i użyj. Jeśli masz nagminny problem z mrówkami w ogrodzie warto rozważyć zasadzenie czosnku. Odstraszy mrówki, a przy tym napewno przyda Ci się również w kuchni.

3. Skórka cytrusów

Silny zapach owoców cytrusowych, takich jak cytryny i pomarańcze, odstrasza mrówki. Aby użyć skórki cytrusowej jako środka odstraszającego mrówki, po prostu umieść skórki z cytryny lub pomarańczy w miejscach, gdzie mrówki stanowią problem.

4. Ziarna ryżu

Kolejną domową metodą na mrówki jest użycie ryżu. Rozsyp go w miejscach występowania szkodników oraz na ścieżkach, po których się poruszają. Kiedy mrówki zaniosą ziarenka ryżu do mrowiska zacznie on pęcznieć powodując zatory, a z czasem zacznie tworzyć się pleśń infekująca całe gniazdo.

5. Drożdże

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na pozbycie się mrówek, możesz wypróbować prosty domowy środek na bazie drożdży, cukru i wody. Do litra wody dodaj 100 gram cukru, a następnie podgrzej i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia cukru. Kiedy mieszanina ostygnie dodaj drożdże i mieszaj, aż się rozpuszczą. Powstałą mieszankę nalej do płytkiego naczynia (przykładowo pokrywki od słoika) i umieść w pobliżu miejsca, w którym mrówki wchodzą do twojego domu.

Mrówki zostaną zwabione do cukru i zaczną żywić się drożdżami. Drożdże rozszerzą się w ich żołądkach i ostatecznie je zabiją. Chociaż ta metoda może potrwać kilka dni, jest to skuteczny sposób na pozbycie się mrówek bez uciekania się do toksycznych chemikaliów.

6. Czarny pieprz

Kolejnym domym środkiem zaradczym na mrówki, który możesz wypróbować, jest zmieszanie czarnego pieprzu i wody. Dodaj kilka łyżek czarnego pieprzu do kubka wody i dobrze wymieszaj. Następnie wlej miksturę do butelki z rozpylaczem i spryskaj nią miejsca, w których widziałeś mrówki. Warto użyć pieprzu gruboziarnistego i zmielić go na świeżo – będzie miał znacznie intensywniejszy zapach, a tym samym skuteczniej odstraszy mrówki.

7. Piołun

Piołun to zioło, które od wieków stosowane jest jako naturalny lek na różne dolegliwości. Wiadomo również, że skutecznie odstrasza mrówki. Roślina zawiera związek zwany tujonem, który jest dla mrówek toksyczny.

Do litra wody dodaj garść piołunu, a następnie gotuj przez kilka minut. Gdy napar ostygnie, spryskaj nim drzwi, okna i inne miejsca przez które mrówki dostają się do domu.

8. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to powszechny artykuł gospodarstwa domowego, który ma masę zastosowań.
Kiedy mrówki wchodzą w kontakt z sodą oczyszczoną, zakłóca ona ich układ trawienny prowadząc do śmierci. Aby zachęcić mrówki to poczęstowania się sodą można zmieszać ją w równych proporcjach z cukrem. Taką mieszankę umieść w pobliżu największego skupiska mrówek.

9. Mąka kukurydziana

Rozsyp mąką w pobliżu skupiska mrówek oraz na ścieżkach po których podróżują. Po zjedzeniu przez mrówki, mąką spęcznieje w ich przewodzie pokarmowym i zdechną. Co więcej zabiorą przynętę do swojej kolonii, gdzie zostanie zjedzona przez pozostałe owady.

10. Pułapka na mrówki z miodu

Miód jest źródłem cukru, który mrówki uwielbiają. Na przykrywkę bądź płaski talerzyk nalej płynnego miodu i postaw przy największym skupisku mrówek bądź na ich ścieżce podróży. Słodycz miodu przyciągnie mrówki, a kiedy do niego wejdą nie będą stanie wyjść.

11. Cynamon

Cynamon to popularna przyprawa o wielu zastosowaniach, ale czy wiesz, że można jej użyć do odstraszenia mrówek? Zapach cynamonu często wystarcza, aby powstrzymać je przed wejściem do domu. Jeśli masz problem z mrówkami, rozsyp przyprawę wzdłuż ścieżkę oraz w największych skupiskach mrówek.

Możesz również zrobić repelent na bazie cynamonu, dodając do 250 mililitrów wody 5 łyżek cynamonu. Środek taki możesz użyć w swoim ogrodzie, chroniąc rośliny przed inwazją mrówek.

12. Ocet

Silny zapach octu może pomóc odstraszyć mrówki, a do tego zatrzeć zapach po którym mrówki lokalizują swoje ścieżki. Wymieszaj równe części wody i octu w butelce i spryskaj obszary, po których poruszają się mrówki.

Mrówki do komunikacji wykorzystują feromony

Mrówki są dobrze znane ze swojej złożonej struktury społecznej i zdolności do współpracy. Kluczową częścią tego wspólnego zachowania jest komunikacja, którą mrówki osiągają za pomocą różnych środków, w tym użycia feromonów.

Feromony to substancje chemiczne wytwarzane przez mrówki w celu wysyłania wiadomości do innych mrówek. Na przykład, gdy mrówka znajdzie pożywienie, pozostawi ślad feromonowy prowadzący z powrotem do źródła pożywienia. Inne mrówki podążają następnie tym szlakiem do jedzenia. Feromony mogą być również używane do wyznaczania granic terytorium kolonii mrówek lub wezwania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Jak zapobiec inwazji mrówek w domu?

Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec inwazji mrówek w swoim domu.

  • Najpierw uszczelnij wszelkie pęknięcia oraz dziury w ścianach i fundamentach. Pomoże to przede wszystkim powstrzymać mrówki przed przedostaniem się do domu.
  • Po drugie, utrzymuj kuchnię w czystości i bez okruchów jedzenia. Mrówki przyciągają źródła pożywienia, czysta kuchnia zmniejszy ryzyko inwazji nie tylko mrówek, ale również innych owadów.
  • Jeśli zauważysz mrówki w swoim domu, od razu zacznij je zwalczać.