Domowe sposoby na katar

Katar jest często pierwszym objawem przeziębienia i grypy lub objawem alergii. Jeśli należy do osób, które cenią sobie naturalne metody z pewnością zainteresują Cię domowe sposoby na katar. W artykule opisaliśmy 12 naturalnych sposobów, obejmujących m.in.: napary ziołowe, nawilżanie powietrza, gorącą kąpiel, parówkę oraz użycie indyjskiego naczynia Neti Pot. Zastosowanie tych metod pomoże Ci udrożnić zapchany nos i pozbyć się kataru bez sięgania po apteczne preparaty.

Domowe sposoby na katar

Katar jest częstym objawem przeziębienia i może być bardzo irytujący. Może być również oznaką alergii, zapalenia zatok, a nawet skutkiem ubocznym niektórych leków. Chociaż dostępnych jest wiele leków dostępnych bez recept cześć osób szuka domowych sposób na katar.

1. Pij dużo płynów

Picie dużej ilości płynów jest często zalecane jako domowe lekarstwo na katar. Pomaga rozrzedzić śluz i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu nosa. W przeciwnym wypadku śluz będzie gęsty powodując zatykanie nosa. Należy przy tym oczywiście unikać napojów o działaniu odwadniającym, takich jak kawa oraz alkohol.

2. Gorąca herbata

Kolejnym popularnym sposobem na katar jest gorąca herbata. Ciepłe płyny mogą pomóc złagodzić podrażnienie i usunąć zatory. Wiele herbat zawiera przeciwutleniacze i inne związki, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji.

Warto przy tym postawić na ziołowe napary, takie jak rumianek, mięta oraz pokrzywa. Ulatniająca się para z gorącego napoju pomoże udrożnić drogi oddechowe.

3. Nawilżacz

Nawilżacz powietrza przekształca wodę w parę wodną. Wilgoć w powietrzu pomaga rozrzedzać śluz, ułatwiając oczyszczenie nosa. Ponadto nawilżacze mogą również łagodzić podrażnioną skórę. Pamiętaj, aby regularnie czyścić nawilżacz, aby uniknąć rozwoju pleśni. Jeśli nie posiadasz nawilżacza możesz alternatywnie rozwiesić na kaloryferze ręcznik namoczony wodą.

4. Parówka

Oddychanie wilgotnym powietrzem może pomóc w rozluźnieniu śluzu i skróceniu czasu trwania przeziębienia. W tym celu świetnie sprawdzi się „babciny” sposób z użyciem parówki. Podgrzej wodę w garnku, aż zacznie pojawiać się para. Pochyl głowę około 15-30 cm nad garnkiem i powoli wdychaj powietrze nosem przez około 5-10 minut.

Do wody możesz dodać ziół bądź kilka kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej, szałwii, tymiany, rozmarynu, drzewa herbacianego, sosny lub eukaliptusa. To proste lekarstwo może przynieść znaczną ulgę, pamiętaj jednak, aby używać wysokiej jakości produktów ekologicznych.

5. Gorąca kąpiel

Kolejnym domowym sposobem na katar z wykorzystaniem pary jest gorąca kąpiel. Para z prysznica może pomóc rozrzedzić śluz i usunąć zatory. Może również pomóc w nawilżeniu przewodów nosowych i złagodzić podrażnioną skórę.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z gorącej kąpieli, ważne jest, aby zamknąć drzwi łazienki i pozostać w zaparowanym pomieszczeniu przez 10-15 minut.

6. Dzbanek Neti Pot

Dzbanek Neti Pot to naczynie używane w medycynie indyjskiej do leczenia przeziębienia, alergii oraz infekcji zatok. Naczynie służy do przepłukiwania przewodów nosowych roztworem soli fizjologicznej, co może pomóc zmniejszyć przekrwienie i rzadki śluz. Regularne płukanie może pomóc zneutralizować bakterie oraz pozbyć się innych czynników drażniących z nosa.

  • Pierwszy krokiem jest sporządzenie roztworu soli i wody (ok. 1 łyżeczka soli na 250 ml wody).
  • Następnie włóż dzióbek dzbanka do jednego nozdrza i pozwól, aby roztwór przepłynął przez drugie do zlewu.
  • Powtórz proces dla drugiego nozdrza.

7. Aerozol do nosa z wodą morską

Jeśli nie posiadasz Neti Pot lub obawiasz się jego stosowania możesz użyć aerozolu do nosa zawierającego wodę morską. Środek ten pomoże oczyścić nos, złagodzić podrażnienia, nawilżyć błonę śluzową oraz usunąć nadmiar wydzieliny. Aerozol należy aplikować zgodnie ze wskazówkami producenta.

8. Ciepły kompres

Przyłożenie kompresu zwiększa krążenie krwi w obrębie nos, co może pomóc złagodzić przekrwienie i złagodzić podrażnienie, które często towarzyszy katarowi.

Wystarczy namoczyć czystą szmatkę w ciepłej wodzie i nałożyć ją na twarz w okolicy nosa. Pamiętaj, aby używać miękkiej szmatki, aby nie podrażnić skóry. Ciepło kompresu pomoże rozluźnić śluz i udrożni zatory. W razie potrzeby powtarzaj zabieg nawet kilka razy dziennie.

9. Spożywanie pikantnych potraw

Spożywanie pikantnych potraw może pomóc rozrzedzić śluz ułatwiając jego wydmuchanie. Sposób ten jest szczególnie pomocny przy problemach z zatkanym nosem. Świetnie sprawdzi się pieprz cayenne, imbir, wasabi, pieprz oraz chrzan.

Zacznij od niewielkiej ilości przypraw i stopniowo zwiększaj ilość, aż znajdziesz poziom, który będzie dla ciebie odpowiedni. Należy pamiętać, że jedzenie zbyt dużej ilości ostrych przypraw może powodować zgagę, niestrawność oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

10. Wyśpij się

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest po prostu odpoczynek. Podczas snu organizm się regeneruje, co jest niezwykle ważne podczas choroby czy przeziębienia. Aby zadbać o jakość snu użyj nawilżacza powietrza, weź gorącą kąpiel oraz zastosuj inne domowe metody, które przed zaśnięciem pomogą Ci oczyścić nos.

11. Naparu z majeranku

Majeranek to rodzaj zioła, które ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Aby przygotować napar, dodaj dwie łyżki suszonego majeranku do wrzącej wody i pozostaw do zaparzenia przez 10 minut. Gdy nieco ostygnie, pij powoli napar wdychając parę.

12. Imbir, cytryna i miód

Kolejnym napojem pomocnym przy walce z katarem jest mikstura z imbiru, cytryny i miodu. Imbir pomoże zmniejszyć stan zapalny, cytryna wzmocni odporność, a miód złagodzi przekrwienie i wzmocni organizm.

Wyciśnij sok z całej cytryny, zetrzyj około 1 cm świeżego korzenia imbiru i dodaj do lekko ciepłej szklanki wody z łyżką miodu. Taki napój przyda się podczas kataru oraz infekcji grypowych.