Domowe sposoby na śmierdzące buty

Śmierdzące buty to częsta zmora osób aktywnych oraz z nadpotliwością. Przyczyną może być również zła dieta, obuwie i skarpetki z włókien syntetycznych, które nie odprowadzają wilgoci lub nieprawidłowa pielęgnacja butów. Bez względu na przyczynę istnieje wiele domowych sposób na śmierdzące buty, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu butów

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twoje buty czasami brzydko pachną, nawet jeśli wydaje się, że dobrze o nie dbasz? Niestety istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do nieprzyjemnego zapachu obuwia – a niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć. Poznanie przyczyny jest pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu.

Niewłaściwa higiena stóp

Jedną z najczęstszych przyczyn śmierdzących butów jest niewłaściwa higiena stóp. Nawet jeśli regularnie bierzesz prysznic i utrzymujesz stopy w czystości, pot i bakterie nadal mogą gromadzić się na skórze i powodować nieprzyjemny zapach. Jeśli codzienne mycie wodą z mydłem nie pomaga rozważ użycie antyperspirantu do stóp. Pamiętaj również, aby przed założeniem skarpetek i butów dokładnie wysuszyć stop.

Dieta

Wierz lub nie, ale to, co jesz, może również wpływać na zapach stóp. Pokarmy bogate w siarkę – takie jak jajka, mięso i czosnek – mogą zmienić zapach potu na znacznie intensywniejszy. Jeśli zauważysz, że Twoje buty brzydko pachną pomimo dobrej higieny stóp, zerknij na swoją dietę i sprawdź, czy możesz wprowadzić jakieś zmiany.

Choroby

W niektórych przypadkach nieprzyjemny zapach stóp może być oznaką poważniej dolegliwości natury zdrowotnej. Choroby takie jak cukrzyca lub infekcje grzybicze mogą powodować nieprzyjemny zapach stóp, a tym samym i butów. W tym przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Materiał butów

Skóra i materiały syntetyczne mają tendencję do zatrzymywania potu i bakterii, co z czasem może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu. Jeśli to możliwe, staraj się wybierać buty wykonane z oddychających materiałów, takich jak bawełna lub płótno, które skutecznie odprowadzą wilgoć, zapobiegając brzydkiemu zapachowi.

Niewłaściwa pielęgnacja butów

Jeśli nie dbasz odpowiednio o swoje buty, z biegiem czasu jest bardziej prawdopodobne, że zaczną brzydko pachnieć. Pamiętaj, aby zmieniać noszone buty, wietrząc w międzyczasie parę nie noszonego obuwia. Regularnie czyść je mydłem i wodą (lub specjalnymi środkami do czyszczenia / dezodorantami do butów, jeśli to konieczne).

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Znając najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu butów czas przejść do domowych sposobów, które pomogą Ci się go pozbyć.

1. Pranie butów

Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się smrodu z butów, pierwszym krokiem jest ich wypranie. Chociaż nie zawsze można wrzucić obuwie do pralki, to możesz je wyczyścić punktowo łagodnym detergentem i gąbką. Oczywiście przed czyszczeniem należy wyciągnąć wkładki.

Pamiętaj, aby pozostawić buty do całkowitego wyschnięcia na powietrzu, zanim je ponownie założysz. Do czyszczenia butów możesz użyć przykładowo octu lub sody oczyszczonej. Oba sposoby opisane są w dalszej części artykułu.

2. Wymiana wkładek

Po wypraniu butów, należy koniecznie wymienić wkładki na nowe lub opcjonalnie je wyprać. Co więcej, wkładki zużywają się w skutek chodzenia, okresowa wymiana pomoże zachować komfort użytkowania obuwia. Możesz kupić wkładki nasączone żelem aloesowym, który posiada działanie przeciwgrzybicze.

3. Ocet

Jeśli szukasz prostego i niedrogiego sposobu na pozbycie się smrodu z butów to chwyć za butelkę z octem. Ocet jest naturalnym środkiem dezynfekującym i dezodoryzującym, a także skutecznie rozkłada bakterie powodujące nieprzyjemny zapach. Zmieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1, a następnie przecieraj wnętrze butów. Następnie pozostaw do samoistnego wyschnięcia i powtórz proces w razie potrzeby.

4. Soda oczyszczona

Jedną z najczęstszych przyczyn śmierdzących butów jest pot. Kiedy stopy się pocą, wilgoć tworzy idealne środowisko dla rozwoju bakterii. W miarę namnażania się bakterii uwalniają produkty odpadowe, które mogą powodować nieprzyjemny zapach. Soda oczyszczona pomoże zredukować brzydki zapach butów poprzez wchłanianie potu i neutralizowanie bakterii, które go powodują.

Zasyp wnętrze obuwia odrobiną sody oczyszczonej i pozostaw na noc. Następnie wytrzep buty usuwając pozostałości proszku. Alternatywną metodą jest zmieszanie sody z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę. Powstała mieszanką przetrzyj wnętrze butów i pozostaw na noc. Aby dokładnie usunąć resztki sody przetrzyj kilkukrotnie obuwie wilgotną ściereczką bądź wypierz w pralce.

5. Herbata

Herbata zawiera garbniki (naturalne środkam ściągające), które mogą pomóc zneutralizować zapachy. Aby użyć tego środka, po prostu umieść kilka torebek herbaty w butach na noc. Rano wyjmij torebki z herbatą i pozwól butom przewietrzyć się przed ich założeniem.

6. Zamrażarka

Kolejnym prostym sposobem jest włożenie butów na kilka godzin do zamrażarki. Niska temperatura zabije bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach. Jeśli na zewnątrz panuje ujemna temperatura możesz wystawić swoje buty na zewnątrz na noc.

7. Żwirek dla kota

Kolejnym sposobem na brzydki zapach obuwia jest użycie żwirku dla kota. Chłonny charakter żwirku pomoże usunąć nadmiar wilgoci oraz nieprzyjemny zapach. Wsyp go do butów i pozostaw na kilka godzin.

8. Zioła

W walce z brzydkim zapachem butów pomocne mogą być również zioła, takie jak szałwia czy lawenda. Zioła te nie tylko mają przyjemny zapach, ale także pomagają wchłonąć nadmiar wilgoci. Ponadto znane są z właściwości bakteriobójczych oraz przeciwgrzybicznych, które w tym przypadku są bardzo pomocne. Wystarczy włożyć do butów garstkę ziół i pozostawić je na kilka godzin wewnątrz.

9. Lakier do włosów

Alkohol w lakierze do włosów pomoże zabić bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach. Spryskaj wnętrze butów lakierem, a następnie odstaw na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.

10. Ryż

Kolejnym kuchennym produktem pomocnym w walce ze śmierdzącymi butami jest ryż. Nasyp go do butów i odstaw na noc. Ryż wchłonie wilgoć i zapachy z butów, pozostawiając je odświeżone. Co najważniejsze, ten niedrogi i łatwy w użyciu środek można stosować na każdym rodzaju butów, od trampek po eleganckie buty.

11. Cytrusy

Kwasowość owoców cytrusowych pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy, a świeży zapach pomaga zamaskować pozostałe zapachy. Umieść skórki cytryny, limonki lub pomarańczy w każdym bucie i odstaw na kilka godzin. Możesz również dodać kilka kropli olejku eterycznego, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk świeżości.

12. Wkładki z warstwą drewna cedrowego

Cedr jest materiałem naturalnie chłonnym i pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy. Wystarczy przyciąć wkładki, aby pasowały do ​​butów i włożyć je do butów przed ich założeniem. Cedr będzie pochłaniał nadmiar wilgoci i zapachów, dzięki czemu Twoje buty będą pachnieć świeżością przez cały dzień. Aby uzyskać najlepsze wyniki, pamiętaj o regularnej wymianie wkładek lub za każdym razem, gdy zauważysz, że zaczynają tracić skuteczność.

Co zrobić, aby uniknąć powstawaniu brzydkiego zapachu w butach

Buty to nieodzowny element każdego stroju, ale mogą też być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć powstawania brzydkich zapachów w butach.

  • Kupuj buty wykonane z dobrej jakości materiałów. Twoje buty będą oddychać i odprowadzać wilgoć, której zatrzymywanie przyczynia się do rozwoju bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu
  • Noś skarpetki z włókien naturalnych. Skarpetki wchłoną pot i pomogą utrzymać stopy w suchości.
  • Udaj się do lekarza, jeśli masz nadmierną potliwość stóp. Dolegliwość tą można leczyć lekami lub antyperspirantami.
  • Regularnie czyść buty. W ten sposób usuniesz zabrudzenia oraz bakterie, które mogą powodować nieprzyjemne zapachy.
  • Prawidłowo przechowuj buty, gdy nie są używane. Przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu będą mniej narażone na powstawanie brzydkich zapachów.