Nudności mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego, stosowanych leków lub objawem ciąży. Regularnie powracające są sygnałem od organizmy, aby przyjeść się swojemu zdrowiu oraz stylowi życia. Jeśli nie chcesz odrazu sięgać po dostępne medykamenty, z pewnością zainteresuje Cie X domowych metod na nudności. W artykule znajdziesz również wskazówki o tym czego unikać, aby zapobiegać pojawianiu się tej przypadłości.
Jakie są przyczyny nudności?
Nudności to nieprzyjemne uczucie, które może mieć wiele różnych przyczyn. Mogą być spowodowane między innymi stresem, choroba lokomocyjną, ciążą, nieprzyjemny zapachem oraz migreną.
Mogą być również efekt uboczny niektórych farmaceutyków, przykładowo leki stosowane w chemioterapii. W niektórych przypadkach nudności mogą być oznaką poważniejszego stanu, takiego jak zapalenie żołądka lub zatrucie pokarmowe.
Jeśli przyczyna nudności nie jest jasna, ważne jest, aby udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Leczenie nudności będzie się różnić w zależności od przyczyny – może obejmować leki, zmiany diety lub domowe środki zaradcze. Należy pamiętać, że jest to sygnał ostrzegawczy od organizmu, na który należy odpowiednio zareagować.
Domowe sposoby na nudności
Leki pomagające opanować nudności często powodują szereg skutków ubocznych w postaci zaburzeń rytmu serca, senności oraz ospałości. Zanim po nie sięgniesz warto wypróbować domowe sposoby na nudności, do których należą między innymi: spożywanie imbiru, aromaterapia, akupresura, akupunktura, techniki oddechowe, ćwiczenia rozluźniające mięśnie, zioła, odpowiednia dieta oraz unikanie tak zwanych wyzwalaczy.
1. Imbir
Jeśli czujesz mdłości, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest jedzenie imbiru. Imbir od dawna jest stosowany jako naturalny środek na rozstrój żołądka i nudności.
Badania dowodzą, że środek ten skutecznie łagodzi nudności u kobiet w ciąży, a do tego cechuje się niskim ryzykiem skutków ubocznych. Ponadto imbir świetnie sprawdza się również w przypadku nudności spowodowanych operacją lub chemioterapią.
W obu przypadkach warto jednak wcześniej przedyskutować kwestię przyjmowania imbiru z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazania mogą dotyczyć osób z niskim poziomem cukru, niskim ciśnieniem oraz przyjmujących farmaceutyki rozrzedzające krew.
Skuteczność imbiru w łagodzeniu nudności zauważalna jest w dawce już zaledwie 0,5 – 1,5 grama na dobę. Świeży bądź suszony imbir możesz dodać do deserów, muesli lub innych dań. Alternatywnie możesz stosować sproszkowany imbir w formie suplementów, jeśli nie przepadasz za jego smakiem.
2. Miętą pieprzowa
Aromatyczny olejek mięty pieprzowej zawiera mentol, który wdychany może pomóc zmniejszyć nudności. Środek ten możesz stosować na kilka sposobów:
- dodaj kilka kropli olejku z mięty pieprzowej do nawilżacza powietrza i rozpyl go w pomieszczeniu,
- użyj dyfuzora do olejków eterycznych,
- nanieś kilka kropli olejku na szmatkę i wdychaj zapach,
- wlej kilka kropli olejku do słoika z solą kamienną odkręcając słoik i wdychając w razie potrzeby.
Ta prosta domowa metoda na nudności jest naprawdę skuteczna. Co więcej, w jednym z badań dowiedziono, że inhalacja olejkiem z mięty pieprzowej okazała się u większości pacjentów skuteczna już po zaledwie 2 minutach.
3. Akupunktura oraz akupresura
Metody te działają poprzez stymulowanie określonych punktów nacisku w ciele, co może pomóc złagodzić mdłości i nudności.
Najczęściej używany punkt ucisku przy nudnościach znajduje się na nadgarstku, około trzech szerokości palca od dłoni. Nazywany jest jako Nei-Kuan lub punkt P6. Aby go znaleźć, przesuń palce w dół po wewnętrznej części nadgarstka, aż znajdziesz delikatne miejsce między kośćmi znajdujące się na długości około 2-3 szerokości palca od nadgarstka.
Delikatnie uciskaj ten punkt przez dwie do trzech minut. Możesz także spróbować delikatnie masować punkt okrężnym ruchem.
4. Cytrusy
Zapach cytryny oraz innych cytrusów jest kolejnym powszechnym domowym sposobem na nudności i wymioty. Wystarczy samo krojenie cytryny, aby uwolnić od powietrza olejki eteryczne w niej zawarte. Możesz również użyć woni cytrusów rozpylając olejek eteryczny w nawilżaczu powietrza.
5. Ćwiczenie oddechowe
Kiedy czujesz nudności, twój oddech może stać się płytki i szybki. W efekcie przyczynia się on do nasilenia dolegliwości. Zamiast tego spróbuj wziąć głęboki, powolny oddech przez nos trwający 3 sekundy, następnie wstrzymaj powietrze przez 3 sekundy i zrób powolny wydech trwający kolejne 3 sekundy.
Pomoże to rozluźnić ciało oraz złagodzić objawy nudności. Ponadto skupienie się na oddechu pomoże oderwać myśli od tego, co powoduje mdłości.
6. Rozluźnienie mięśni
Jednym z głównych powodów, przez które możesz odczuwać nudności, jest napięcie mięśni. Zaciskanie mięśni brzucha może powodować ból i dyskomfort, prowadząc do nudności i wymiotów.
Aby złagodzić napięcie mięśniowe, spróbuj wykonać ćwiczenia relaksacyjne lub pozycje jogi. Na początek zacznij od prostego ćwiczenia rozluźniającego mięśnie brzucha.
- Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami, stopy opierając płasko na ziemi.
- Połóż ręce na brzuchu i głęboko oddychaj wcześniej opisaną metodą.
- Podczas wydechu skup się na rozluźnieniu mięśni brzucha.
- Możesz spróbować masować brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby złagodzić napięcie.
7. Witamina B6
Witamina B6 to witamina rozpuszczalna w wodzie, która jest niezbędna dla wielu funkcji organizmu. Jest to szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wykazano, że witamina B6 jest skuteczna w leczeniu nudności, mdłości, wymiotów i niestrawności. Uważa się, że działa poprzez wspomaganie rozkładania protein w żołądku.
W opublikowanym opracowaniu przez ScienceDirect suplementacja witaminą B6 (pirodyksyna) jest zalecana jako forma leczenia nudności pierwszego rzutu u kobiet w początkowym okresie ciąży. Witaminę B6 w naturalnej formie znajdziesz w takich produktach jak: łosoś, pierś z kurczaka, tofu, wołowina, ziemniaki, banany, pistacje oraz awokado.
8. Dbaj o nawodnienie
Odwodnienie może w rzeczywistości pogorszyć nudności. Kiedy jesteś odwodniony, twoje ciało nie może prawidłowo funkcjonować, a to może prowadzić do zwiększonego uczucia mdłości. Upewnij się, że przez cały dzień pijesz dużo płynów, zwłaszcza wody. Warto włączyć również napoje izotoniczne oraz buliony, które dostarczą niezbędnych minerałów.
9. Zwiększ spożycie białka
Jedzenie pokarmów bogatych w białko może pomóc złagodzić nudności. Białko pomaga spowolnić opróżnianie żołądka, co może pomóc w zmniejszeniu uczucia mdłości. Dobre źródła białka to mięso, drób, ryby, tofu, rośliny strączkowe i jajka.
10. Zadbaj o dobry sen
Kiedy jesteś zmęczony, twoje ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, co może prowadzić do nudności. Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj napić się herbaty rumiankowej lub wziąć ciepłą kąpiel przed snem. Warto również przed snem ograniczyć do minimum ekspozycję na światło niebieskie, wykonywać ćwiczenia spowalniające oddech oraz inne metody relaksacyjne takie jakie czytanie czy pisanie dziennika.
11. Pozostań w pozycji pionowej po jedzeniu
Jeśli po jedzeniu wystąpią nudności, najlepiej pozostać w pozycji pionowej przez co najmniej godzinę. Grawitacja pomaga utrzymać żywność w żołądku i zapobiega jej cofaniu się. Wskazówka ta jest pomocna również w przypadku osób cierpiących na refluks.
12. Spacer i świeże powietrze
Jednym z prostych i skutecznych domowych środków na nudności jest spacer. Jeśli nie masz takiej możliwości otwórz szeroko okna wpuszczając do pomieszczenia świeże powietrze. Wykonaj przy tym sesję powolnych oddechów, aż do ustąpienia nudności.
13. Lekkostrawna dieta
Ciężki posiłek może obciążać przewód pokarmowy prowadząc do nudności. Warto postawić na lekkostrawne musy oraz surowe bądź gotowane warzywa. Unikaj tłustych smażonych potraw – zamiast smażyć mięso na głębokim oleju wybierz duszenie, pieczenie lub gotowanie na parze. Należy wystrzegać się również przejadania oraz leżenia po zjedzonym posiłku.
14 Zioła
Przy problemach z nudnościami warto wzbogacić swoje posiłku o zioła. Alternatywnie możesz przygotować z nich napar mocząc w gorącej wodzie. Tylko pamiętaj, aby nie przesadzić, ponieważ zbyt duża ilość przypraw może zaostrzyć nudności. Zacznij od małej ilości i zwiększaj w razie potrzeby.
- Koper włoski: roślina używana od wieków w leczeniu różnych problemów, w tym nudności. Olejek eteryczny z kopru włoskiego może złagodzić dolegliwości żołądkowe i nudności.
- Mięta pieprzowa: naturalne zioło, które jest często stosowane w leczeniu niestrawności i rozstroju żołądka. Mentol w mięcie może pomóc uspokoić żołądek i złagodzić nudności.
- Nasiona kminku: kolejny ziołowy środek leczniczy, tradycyjnie stosowany w leczeniu nudności i wymiotów. Mogą być pomoce również w łagodzeniu biegunki, zaparć, bólu brzucha oraz innych dolegliwości przewodu pokarmowego.
- Rumianek: herbata rumiankowa może pomóc rozluźnić mięśnie żołądka i złagodzić uczucie mdłości.
Czego unikać podczas mdłości
Najlepszym lekarstwem na nudności jest zapobieganie. Jeśli problem regularnie powraca warto sprawdzić poniższą listę wyzwalaczy.
- Obfitych posiłków: nadmierne jedzenie może przeciążyć układ trawienny i wywołać nudności. Zamiast tego staraj się jeść mniejsze posiłki zawierające sporą ilość warzyw.
- Picia w trakcie posiłku: picie płynów z jedzeniem może rozcieńczyć kwasy żołądkowe i utrudnić trawienie. Zamiast w trakcie, nawadniaj się pomiędzy posiłkami.
- Ostrych i tłustych potraw: Ostre i tłuste potrawy mogą podrażniać żołądek i powodować nudności. Unikaj tego typu pokarmów, jeśli masz skłonność do nudności.
- Intensywnych zapachów: jeśli to możliwe, unikaj produktów zapachowych, takich jak perfumy, świece i odświeżacze powietrza.
- Suplementów żelaza: przyjmowanie suplementów żelaza może w niektórych przypadkach prowadzić do nudności. Jeśli przyjmujesz suplementy z żelazem koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
- Kofeiny: staraj się ograniczać lub całkowicie wyeliminować spożycie kofeiny.
- Nikotyny: jeśli jesteś palaczem, spróbuj powstrzymać się od palenia przynajmniej momencie, gdy doświadczasz nudności.
- Alkoholu: jeśli masz skłonność do nudności, najlepiej całkowicie unikać picia alkoholu.