Domowe sposoby na blizny

Blizny po trądziku, skaleczeniu, oparzeniu czy operacji często są źródłem pewnych kompleksów natury estetycznej. Mogą wypływać na poczucie pewności siebie, a także być nieprzyjemnym przypomnieniem traumatycznych przeżyć. Na szczęście istnieje wiele naturalnych i domowych sposobów na blizny, które pomogą Ci się ich pozbyć.

Domowe sposoby na blizny

Blizny mogą wynikać z różnych źródeł, w tym urazów, oparzenia, operacji i trądziku. Domowe sposoby na blizny opierają się przed wszystkim o użycie naturalnych produktów. Pomagają one rozjaśnić bliznę sprawiając, że będzie mniej zauważalna, poprawić krążenie, zmiękczyć tkankę bliznowatą oraz zregenerować tkankę skórną.

Większość opisanych metod wpływa również na poprawę kondycji skóry oraz zapobiega powstawaniu blizn poprzez leczenie lub łagodzenie chorób skórnych (trądziku, egzemy, łuszczycy itp.). W przypadku dolegliwości skórnych, przed podjęciem się korzystania z domowych metod warto skonsultować się z dermatologiem.

Dzięki cierpliwości możesz znacząco zmniejszyć widoczność blizn bez konieczności odbywania drogich zabiegów kosmetycznych. Warto jednak podkreślić, ze naturalne metody są najskuteczniejsze w przypadku świeżych, miękkich blizn. W przypadku grubych i dużych mogą niestety okazać się one nie wystarczające.

1. Masaż

Masowanie blizny pomaga rozbić tkankę i poprawić krążenie zmniejszając zaczerwienienie i stan zapalny. Może również pomóc w stymulacji produkcji kolagenu, który nadaje skórze siłę i elastyczność. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, masuj bliznę przez pięć minut dwa lub trzy razy dziennie. Do masażu warto użyć olejku kokosowego, rycynowego, konopnego lub aloesu.

2. Aloes

Jednym z popularnych domowych sposobów jest żel z aloesu. Aloes posiada również właściwości chłodzące, środek ten może być stosowany na oparzenia oraz blizny po nich powstałe. Będzie również pomocny w przypadku „miękkich” blizn potrądzikowych. Wykazano, że aloes zmniejsza widoczność blizn i ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć związane z nimi zaczerwienienia i obrzęki. Żel aloesowy można nakładać bezpośrednio na skórę raz lub dwa razy dziennie.

3. Witamina E

Kolejnym domowym lekarstwem na blizny jest witamina E. Związek ten jest przeciwutleniaczem, który wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek i usprawnia gojenie blizn. Możesz nakładać olejek z witaminą E bezpośrednio na skórę lub przyjmować suplementy z witaminą E doustnie. Pamiętaj, aby nie przyjmować więcej niż zalecana dawka, ponieważ zbyt duża ilość witaminy E może być szkodliwa.

4. Olej konopny

Olej konopny to kolejny obiecujący domowy sposób na blizny, szczególnie wypukłe, znane jako „keloidy”. Olej konopny zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać nawilżenie skóry i wspomagają gojenie. Możesz nakładać olej konopny bezpośrednio na blizny raz lub dwa razy dziennie.

5. Miód

Miód zawiera enzymy, które pomagają usuwać martwe komórki naskórka i promują wzrost nowych komórek. Ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność blizn. Wystarczy wmasować miód w skórę, pozostawić na około 20 minut, a następnie zmyć ciepła wodą. Zabieg ten możesz powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

6. Olej kokosowy

Olej kokosowy to kolejny naturalny sposób, który może pomóc zmniejszyć widoczność blizn. Podobnie jak miód ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które mogą przyspieszyć proces gojenia. Olej kokosowy pomaga również nawilżyć skórę i usprawnić produkcję kolagenu, co może prowadzić do bardziej miękkiej i gładszej skóry. Wmasuj niewielką ilość oleju kokosowego w blizny 2-3 razy dziennie, aż do uzyskania zadowalających efektów.

7. Masło shea

Masło shea jest często wykorzystywane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji skóry. Nakładane miejscowo nawilża, stymuluje produkcję kolagenu oraz regeneruje komórki skóry. Właściwości te sprawią, że masło shea, może być wykorzystywane również jako naturalny środek na blizny. Nakładaj niewielką ilość masła shea na blizny 2-3 razy dziennie.

8. Ocet jabłkowy

Składnikiem octu jabłkowego, który może być pomocny w walce z bliznami jest kwas bursztynowy. Najczęściej zaleca się go w kontekście blizn potrądzikowych. Niektóre źródła podają, że kwas ten zmniejsza stan zapalny związany z trądzikiem zapobiegając tworzeniu się blizn.

Jeśli zdecydujesz się na ten sposób, pamiętaj aby używać rozcieńczonego octu. Do jednej łyżki octu jabłkowego dodaj 2-3 łyżki wody, a następnie przecieraj skórę nasączonym wacikiem.

9. Srebro koloidalne

Srebro koloidalne wspomaga gojenie i zmniejsza widoczność blizn. Ponadto można używać go w leczeniu trądziku oraz innych chorób skórnych (wysypka, egzema, łuszczyca). Produkt dostępny jest w postaci żelu, kremu oraz toniku. Aby użyć tego środka, po prostu nałóż cienką warstwę srebra koloidalnego na blizny raz lub dwa razy dziennie.

10. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy nakłady na skórę jest skutecznym domowym sposobem na blizny po oparzeniu. Ze względu na właściwości antybakteryjne jest przydatny w leczeniu trądziku oraz zapobieganiu powstawania blizn.

Olejek lawendowy powinien być stosowany po rozcieńczeniu z olejem nośnikowym, może nim być przykładowo oliwa z oliwek, olej kokosowy lub olejek jojoba. Na każdą kroplę olejku lawendowego dodaj 1 łyżkę oleju nośnikowego. Powstałą miksturę nanieś na blizny i wmasuj. Pozostaw na około 20-30 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

11. Sok cytrynowy

Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który może pomóc w rozbiciu tkanki bliznowatej i zmniejszyć widoczność blizn. Aby użyć tego środka, nałóż świeżo wyciśnięty sok z cytryny na bliznę za pomocą wacika lub patyczka higienicznego. Pozostaw na 10 minut przed spłukaniem ciepłą wodą.

12. Olej z rokitnika

Olej z rokitnika jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze, dzięki czemu jest skuteczną kuracją dla skóry z bliznami. Aby użyć tego środka, nakładaj olej z rokitnika na blizny raz lub dwa razy dziennie. Masuj nim skórę przez kilka minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Alternatywnie możesz dodać kilka kropli oleju z rokitnika do kąpieli lub kosmetyków do codziennej pielęgnacji.

13. Ziemniaki

Ziemniaki zawierają witaminy i minerały, które wspomagają regenerację skóry. Wystarczy pokroić ziemniaka w plasterki, a następnie nacierać nim blizny przez 20-30 minut. Kiedy plaster wyschnie wymień go na nowy i kontynuuj zabieg.

14. Dzika róża

Użycie dzikiej róży (Rosa canina) to kolejny popularny w pełni naturalny sposób na blizny. Roślina ta zawiera związek zwany taniną, który jest znany ze swoich właściwości ściągających i przeciwzapalnych. Po nałożeniu na skórę dzika róża może pomóc zwężać pory, zmniejszać stany zapalne i wspomagać gojenie. Dodatkowo zawiera witaminę C, która pomaga rozjaśnić skórę i zmniejszyć widoczność blizn.

Środek ten najłatwiej stosować w formie rozcieńczonego olejku eterycznego. Nałóż na wacik niewielką ilość i wmasuj w skórę. Po około 20-30 minutach spłucz skórę ciepłą wdoą.

15. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma naturalne właściwości złuszczające, które mogą pomóc usunąć martwe komórki naskórka i odsłonić nowszą, zdrowszą skórę. Aby użyć, po prostu zrób pastę z sody oczyszczonej i wody i nałóż ją na bliznę. Delikatnie wmasuj pastę w skórę okrężnymi ruchami i pozostaw na 10 minut przed spłukaniem ciepłą wodą.

16. Olejek rycynowy

Olejek rycynowy to naturalny emolient, który może pomóc zmiękczyć i odżywić skórę. Ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność blizn. Aby użyć oleju rycynowego na blizny, po prostu wmasuj niewielką ilość w dotknięty obszar dwa razy dziennie.

Podsumowanie

Stosowanie domowych sposobów na blizny jest proste, a do tego stosunkowo skuteczne. Opisane metody można łączyć komponując swoją własną codzienną rutynę pielęgnacyjną. Przykładowo zmieszczać kilka produktów w jeden kosmetyk, który będziesz używać do masażu lub w formie maseczki na skórę. Niezmiernie ważna jest cierpliwość oraz sumienność. Diametralnej różnicy prawdopodobnie na zauważysz po pierwszym zabiegu, jednak 2-3 miesięczne starania mogą zauważalnie zmniejszyć widoczność blizn.